Forum Ślubne

Prezentacja Firmy - Agnieszka Cudak - fotograf

2010-06-09 21:34:00

Fotografów ślubnych jest wielu. Jednak "fotografek" - już trochę mniej. Zagłębiając się w temat odkryjemy, że kobieta fotograf patrzy trochę inaczej na świat. Detale, spojrzenie, to coś - kobiety to widzą. Agnieszka Cudak nie jest tylko fotografem ślubnym - jest także świetną portrecistką. Zapraszam do wywiadu.
www.agacudak.comForumŚlubne: Fotografia ma więcej z kłamstwa czy z prawdy?
Agnieszka Cudak: Według mnie fotografia to prawda subiektywna, łącząca rzeczywistość z wizją fotografa. Bywa też nagą prawdą, obnażanej przez niektórych fotografów ludzkiej brzydoty i ułomności. To jednak nie mój obszar zainteresowań. Ja na zdjęciach ukazuję swoją prawdę, piękno takie, jakim je widzę. Uczucia i emocje, których nie da się zagrać, tu nie ma oszustwa- to prawda.


www.agacudak.comFS: A fotografia portretowa?
AC: Jestem człowiekiem o bardzo pozytywnym nastawieniu do życia i otoczenia, zawsze odnajduję wokół piękno. Jako fotograf jestem na nie szczególnie uwrażliwiona i staram się jak najlepiej je oddać w moich portretach. Dlatego będę trwać przy swoim stanowisku- portret to emocje, portret to prawda. Nie pozbawiona ozdobników- profesjonalna stylizacja czyni klimat i podkreśla charakter zdjęcia ale nie zakrywa prawdy.


www.agacudak.comFS: Kreacja, światło czy photoshop?
AC:Przede wszystkim przygotowanie- muszę wiedzieć, co chcę zrobić, jaki efekt osiągnąć. Trzeba robić zdjęcia świadomie, przemyśleć kadry. Nie pstrykać bez opamiętania, z nadzieją, że coś się z tego wybierze. Ustawiając modelkę czy parę, zwracam uwagę na światło, ważne jest tło. Cenię profesjonalny makijaż pozwalający uniknąć czasochłonnej obróbki.
Podstawa to zrobić dobre zdjęcie, potem wystarczy odpowiednio je wywołać w programie graficznym. Nie nadużywam Photoshopa, drobny retusz niedoskonałości- owszem ale nie stosuję wygładzania twarzy. Zależy mi aby fotografowane osoby wyglądały naturalnie i wciąż były do siebie podobne.


www.agacudak.comFS: Kobiety na Twoich zdjęciach są wyjątkowe ? to jakieś głębsze przesłanie czy też tylko czysta estetyka?
AC:Kobieta to wspaniały temat, nieogarniony. Każda z nas jest wyjątkowa i niepowtarzalna. W fotografowanych kobietach nieodmiennie dostrzegam piękno, które pragnę pokazać na moich zdjęciach. Jednocześnie naprawdę zależy mi aby uświadomić im, jak bardzo są piękne. To przykre, że tak wiele kobiet wcale nie uzmysławia sobie własnej urody, marnując czas na porównywanie się do niedościgłych i często sztucznie wygenerowanych ideałów. Profesjonalna sesja zdjęciowa i życzliwość fotografa potrafią sprawić, że kobieta rozkwita, zapomina o kompleksach, nareszcie widzi swoje atuty. Dlatego fotografując, przeważnie na bieżąco pokazuję zrobione zdjęcia. Sprawia to, że modelka nabiera pewności siebie a wiedząc w jaki sposób ją widzę i pokazuję, otwiera się na współpracę i zyskuję jej zaufanie. W efekcie powstają zdjęcia ukazujące magię i esencję prawdziwej kobiecości.

FS: Co jest najważniejsze w Twoich portretach?
AC:Portrety to ulubiona część mojej pracy, gdyż to one najlepiej ukazują emocje. Pozwalają zajrzeć w oczy, dostrzec ich głębię. Mówi się, że oczy są zwierciadłami duszy i, choć to banał, tak rzeczywiście jest. Najpiękniejsza nawet modelka o pustych oczach, nikogo nie poruszy. Pełne miłości oczy Pani Młodej, czułość w spojrzeniu matki, wszystkie odcienie uczuć, które odnajdujemy w ludzkich oczach, niosą potężny ładunek emocjonalny i potrafią przykuć uwagę do zdjęcia na dłużej.


www.agacudak.comFS: A teraz banalnie ? jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?
AC:Ostatnio, przeglądając stare fotki, natknęłam się na moje pierwsze próby z czasu liceum. Już wtedy podczas spacerów z koleżanką robiłyśmy sobie pozowane zdjęcia. Oczywiście kiepskim kompaktem na klisze. Potem miałam długą przerwę ale w głębi duszy wiedziałam, że w odpowiednim czasie rozwinę swoją pasję. Zostanie fotografem było moim największym marzeniem.
Wszystko nabrało sensu i rozpędu, gdy w moim domu pojawił się Internet. Odnalazłam portal fotograficzny i dokonałam cudownego odkrycia, że moją fascynację fotografią, podziela mnóstwo osób. Zaczęłam robić pierwsze sesje, z wystylizowanymi przez siebie koleżankami w roli głównej. Moją ulubioną modelką została Asia- kuzynka mojego męża a odbiorcami- użytkownicy portalu. Zawsze wspierali mnie konstruktywną krytyką. Potem przyszedł kryzys, nie zarabiałam wtedy na fotografii a trzeba było kupić nowy sprzęt- aparat, obiektywy. Bez tego dalszy rozwój nie był możliwy a samo fotografowanie dla przyjemności już mi nie wystarczało. Zastanawiałam się czy jest sens kontynuować. I nagle odezwała się do mnie wspaniała osoba z prośbą o sesję. Marzenka od 14-stego roku życia chorowała na stwardnienie rozsiane i mimo ciężkiej choroby – nie narzekała, cieszyła się chwilą.
Po sesji dostałam od niej wiele sms-ów i e-maili, że tyle szczęścia wniosłam do jej życia tymi zdjęciami. Wtedy zrozumiałam, że celem mojej fotografii jest przynoszenie ludziom radości, pokazywanie ich od tej najpiękniejszej strony. Nabrałam wiatru w skrzydła, już nie musiałam zastanawiać się po co to robię.
Nawiązałam współpracę z profesjonalną wizażystką- Dagmarą Firlej, która malowała i stylizowała modelki do wielu moich sesji. Zaczęłam dostawać wiele zleceń i pasja stała się moją wymarzoną pracą.Dbając o jakość oferowanych sesji, współpracuję z kilkoma wizażystkami z Krakowa: poza Dagmarą, również z Gosią Mazur, Iwoną Zbelą, Agnieszką Leśniakiewicz, Magdą Wychowańską, Sylwią Borek, stylistą fryzur- Moniką Jakielarz oraz z Katowic - wizażystką Anią Oramus. Namiary na te specjalistki można znaleźć na moim blogu.

www.agacudak.comFS: Wykonujesz także zdjęcia ślubne ? co takiego ma w sobie ta dziedzina fotografii?
AC:Oczywiście, zajmuję się również fotografią ślubną i daje mi to mnóstwo satysfakcji. Świadomość wagi tego wydarzenia w życiu każdego człowieka bardzo mnie motywuje. Poszukiwanie najcelniejszych ujęć, możliwość uchwycenia i zatrzymania w kadrze tych najpiękniejszych, najważniejszych chwil jest niebywale inspirujące. Daję z siebie wszystko, poświęcam dużo czasu, angażuję cały mój talent i umiejętności, aby zrobione przeze mnie zdjęcia przywoływały najszczęśliwsze chwile.
Zdjęcia to świetna pamiątka i myślę, że udało mi się trochę wspomnień na zawsze utrwalić w swoich kadrach. To właśnie kocham najbardziej w swojej pracy – widzieć radość w oczach ludzi, kiedy odbierają ode mnie zdjęcia. To jest wspaniałe uczucie.


www.agacudak.comFS: Wolisz reportaż czy plener?
AC:Cenię sobie obie formy- dają różne możliwości ale obie sprawiają mi dużą przyjemność. Podczas pleneru mogę wykazać się kreatywnością. Zdarzają się pary, które chcą czegoś więcej niż tradycyjnych zdjęć ślubnych. Wtedy, podczas jednego pleneru, robimy zdjęcia narzeczeńskie, w różnych stylizacjach- z przebieraniem a następnie sesję ślubną- w oficjalnych strojach. Bardzo mile wspominam sesję Joli i Tomka, którzy mieli sesję w stylu hiszpańskim :) Joli zawsze marzyły się takie zdjęcia :)
Z kolei reportaż pozwala dosłownie łapać chwile i emocje. Szczególnie lubię te, gdy Para Młoda konsekwentnie dąży do realizacji swoich marzeń – np. reportaż Zuzi i Grzesia. Oni i ich świadkowie pojechali do ślubu dwoma autami marki „Warszawa” a gości wiózł zabytkowy ale śliczny i lśniący niczym nowy, autobus, tzw. „ogórek”. Wesele odbyło się natomiast w… stodole!


www.agacudak.comCały reportaż można obejrzeć na moim blogu
Blog Agnieszki Cudak
strona www Agnieszki Cudak

Agnieszka należy do FPFS - Forum Profesjonalnych Fotografów Ślubnych

www.fpfs.plI jeszcze mini-galeria:

www.agacudak.com
www.agacudak.com
www.agacudak.com
www.agacudak.com
Komentarze:


Dodaj swój komentarz:

Uzupełnij wszystkie pola oznaczone na czerwono.

Powyższe pole jest wymagane
Treść komentarza powina być nie krótrza niż 5 a nie dłuża niż 255 znaków