Forum Ślubne

FOTOGRAFIA ŚLUBNA czyli jak wybrać najlepszego fotografa cz. 1

2010-08-10 18:00:00

Pierścionek zaręczynowy dumnie spoczywa już na palcu. Wyznaczyliście wstępnie datę ślubu i rozpoczynacie rekonesans - jak zorganizować swój ślub. Ten artykuł poświęcony jest tylko fotografii ślubnej. Jest on napisany przez fotografa który zna tą branżę od podszewki - zapraszamy...


 


www.manufakturafotografii.pl1. Poszukiwania czas zacząć…
Poszukiwać można przede wszystkim w Internecie. Dziś większość fotografów ślubnych ma swoje strony internetowe, a na nich galerie zdjęć ślubnych. Internet umożliwia poszukiwanie fotografów bez potrzeby odbycia wielu spotkań. Jeśli preferencje zostaną ustalone wcześniej, można będzie wstępną selekcję przeprowadzić nie wychodząc z domu.

Radzę skupić się przede wszystkim na określeniu, tego co Wam się podoba. Może podobają się Wam mocno wyretuszowane zdjęcia ślubne? A może wolicie naturalność i reporterskie kadry? Zdjęcia plenerowe chcecie mieć totalnie szalone z mocną stylizacją lub raczej delikatniejsze, bardziej romantyczne? Po określeniu swoich upodobań, obejrzyjcie portfolia fotografów i wybierajcie te, które wpadły Wam w oko.

Jest wiele katalogów skupiających firmy ślubne, przejrzenie więc takiej listy może być dobrym początkiem, dlatego zachęcamy by rzucić okiem tutaj:FPFSwww.wasylewski.com2. Polecani przez rodzinę i znajomych…
W przypadku poleceń znajomych czy rodziny zawsze zalecam dużą dozę ostrożności. To, że komuś spodobał się styl kiedyś oglądanych zdjęć, nie musi oznaczać, że i Wam przypadną do gustu. Rady i sugestie… radzę potraktować jako jedną z możliwości, które bierzecie pod uwagę. Sugeruję: obejrzyj portfolio wskazanego fotografa z taką samą uwagą jak portfolia innych fotografów. Polecany fotograf może odpowiadać Waszym upodobaniom i potrzebom, ale może okazać się też nieporozumieniem…

Zdarzają się także sytuacje, gdy to rodzice podejmują decyzję kogo zatrudnić - jest to sytuacja wręcz kuriozalna! Zdjęcia powinny być pamiątką przede wszystkim dla pary młodej, pośrednio dla rodziców. Nawet fakt, że to rodzice płacą za pracę fotografa, nie jest żadnym argumentem - dlatego też wybierajcie zdjęcia takie jakie WAM się podobają - to mają być WASZE zdjęcia ślubne.

Takie próby ingerencji zdarzają się coraz rzadziej, lecz wciąż się zdarzają…, dlatego być może warto o tym pisać i przypominać rodzicom, że ich ślub już się odbył...


www.przemekbialek.pl3. Spotkać właściwego fotografa…
Przygotujcie się do spotkania. Jeśli fotograf ma cennik na stronie – zapoznajcie się z nim. Jeśli ma kalendarz z terminami – sprawdźcie, czy interesująca Was data jest wolna. Dzięki czynnościom poprzedzającym spotkanie, wszyscy zaoszczędzą czas.

Praca fotografa ślubnego polega między innymi, na towarzyszeniu Wam w każdej ważnej, intymnej chwili tego dnia, dlatego warto się upewnić, czy nadajecie na podobnych falach. To jest druga, obok samych zdjęć, najważniejsza sprawa przy wyborze fotografa. Warto rozmawiać, dzięki rozmowie fotograf poznaje Was – a Wy fotografa, im lepszy złapiecie ze sobą kontakt, tym lepsze zapewne będą zdjęcia.

Na spotkaniu nie bójcie się zadawać pytań związanych z tym czego nie wiecie, proście o wyjaśnienia, określcie swoje oczekiwania tak, aby porozumienie między fotografującym a Młodą Parą było możliwie jak najpełniejsze.


www.sylwiamucha.pl4. Warto obejrzeć prace fotografa…
Warto obejrzeć prace fotografa, warto poprosić o prezentację materiału ślubnego w takiej formie w jakiej oddawana jest klientowi. To dość ważne, gdyż tylko w ten sposób upewnicie się, czy fotograf ten nie jest ”fotografem jednego zdjęcia”. Seria 100 – 200 zdjęć na tym samym poziomie oznacza fotografa wysokiej klasy – świadomego nie tylko stylu fotograficznego, ale także obróbkowego.

Przedstawienie jedynie 30 zdjęć może budzić uzasadnione pytania: A co z resztą – były mało interesujące? Technicznie niezadowalające?

Zwróćcie uwagę na proporcje: czy odpowiada Wam liczba zdjęć samej pary młodej w stosunku do liczby zdjęć innych osób, czy odpowiadają Wam fotografie detali, wystroju kościoła czy sali czy może wolicie fotografie utrwalające ludzkie emocje, zabawne sytuacje lub wzruszające momenty.


www.wojciechmarzec.com5. Czytanie, czytanie umowy…
Umowa to zbiór punktów które jasno precyzują i regulują jak będzie wyglądać współpraca między parą młodą a fotografem. Czytanie umowy, zrozumienie zawartych w niej zapisów, ma za zadanie chronić obie strony. Niedopuszczalne jest więc stosowanie zapisów, które będą chronić tylko jedną stronę (np. brak zabezpieczenia zleceniodawców w przypadku nagłej rezygnacji fotografa).

Bardzo ważny jest zapis dotyczący przedmiotu umowy. Należy wymienić wszystkie ustalone kwestie dotyczące Waszego ślubu. Radzę zwrócić uwagę na czas pracy fotografa i przemyśleć te oczekiwania np. pod kątem tej części uroczystości, jaką są oczepiny i serwowanie tortu przez Młodą Parę.

Istotny jest także punkt stwierdzający, kto będzie robił zdjęcia oraz termin ich oddania. Zwróćcie uwagę na punkt związany z publikacją zdjęć. Zrozumiała jest chęć panowania nad swoim wizerunkiem w sieci – mam jednak wrażenie, że do Polski dociera przesadna obawa i wynikająca z niej chęć ochrony swojego wizerunku.
Warto zauważyć, że bez zgody innych par, Wy sami nie moglibyście zobaczyć zdjęć fotografa, by dzięki nim ocenić warsztat na stronie internetowej. Warto jednak pamiętać, że zakaz publikacji nie oznacza zakazu pokazywania zdjęć – a jedynie zakaz publikacji (internet, prasa, tv itp.).


www.zbigniewkruk.comDruga część artykułuautor: Zbigniew Kruk

www.zbigniewkruk.com
Zamieszczone zdjęcia zostały wyróżnione w konkursie FPFS w latach 2008-2010. Zdjęcia te nie są ilustracją przedstawionych w tekście tematów a służą jedynie promocji autorów zdjęć oraz konkursu FPFS. 


Komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował artykułu.

Dodaj swój komentarz:

Uzupełnij wszystkie pola oznaczone na czerwono.

Powyższe pole jest wymagane
Treść komentarza powina być nie krótrza niż 5 a nie dłuża niż 255 znaków