Forum Ślubne

Wizażystka czy kosmetyczka?

2010-10-16 22:00:00

Czy wiesz kto będzie wykonywać Twój makijaż? Wizażystka czy kosmetyczka? Jeśli myślisz, że nie ma to znaczenia to jest to artykuł dla Ciebie. Postaram się wyjaśnić czym różni się makijaż u wizażysty/wizażystki od makijażu kosmetyczki.

 

 

W świadomości klientek wciąż nie ma różnicy między dwoma zawodami jakimi są kosmetyczka i wizażystka. Jednak są to dwa różne zawody i nie powinny być one mylone.


www.zbigniewkruk.com


Kosmetyczka ma wspaniałą wiedzę na temat naszej skóry jak i jej kondycji. Potrafi wybrać odpowiedni zabieg oczyszczający czy też zaproponować zestaw zabiegów odpowiedni dla naszej cery.
Wizażysta natomiast patrzy na naszą twarz zupełnie inaczej.Patrzy na nasz typ kolorystyczny, na odcień skóry, tęczówki oka, kolor włosów. Patrzy na budowę strukturalną twarzy i specjalną techniką modeluje  za pomocą podkładu, różu, cieni naszą twarz. Poza tym „ rozkłada na czynniki pierwsze”  ogólną stylizację ślubną. Dla dobrego wizażysty ważny jest kolor sukni ślubnej jak i jej fason oraz materiał z jakiej jest uszyta, dodatków, biżuterii, bukietu, kształt fryzury itd.


www.zbigniewkruk.com


Wizażysta/wizażystka używa zazwyczaj profesjonalnych kosmetyków, przeznaczonych jedynie dla profesjonalistów i tak jak wspomniałam wcześniej stosuje zaawansowane techniki aplikacji makijażu, które są wypracowane podczas wielu godzin zajęć w szkole wizażu. Profesjonalna szkoła wizażu trwa w Polsce min. rok. Kosmetyczki z zakresu makijażu mają jedynie kilka godzin.
Szkoły wizażu gwarantują swoim studentom praktyki przy pokazach mody, pokazach makijażu w perfumeriach, profesjonalnych sesjach zdjęciowych, nagraniach telewizyjnych oraz teledysków.I tu dochodzimy do sedna sprawy: adaptacja i ogólny wynik wyglądu makijażu w zależności od rodzaju oraz natężenia światła aparatu fotograficznego jak i kamery!


www.zbigniewkruk.com


Perfekcyjny makijaż ślubny jest tak naprawdę najtrudniejszy ze wszystkich typów makijażu.Po pierwsze jest to zwykle makijaż łagodny,  „nie przerysowany” ale jednocześnie dostosowany do wymogów światła kamery i obiektywu, czyli mocny, intensywny. Musi być zarówno makijażem dziennym, dobrze wyglądać w świetle panującym za dnia ( np. przy życzeniach) a jednocześnie posiadać cechy makijażu wieczorowego i dobrze wyglądać w oświetleniu jakie panuje w kościele jak i na sali weselnej.
Nie może za bardzo obciążać skóry „efekt maski” ale zarazem musi być na tyle trwały aby wytrzymać szaleństwa i zabawy weselne, bez wiecznych poprawek. Musi pasować do naszej osobowości, stylizacji, przyzwyczajeń a jednocześnie spełniać wszystkie „wymagania techniczne”, czyli ma być wykonany zgodnie z zasadami sztuki makijażu. Te wszystkie wymagania potrafi spełnić i zarazem ująć w jedną wspólną całość  jedynie profesjonalny wizażysta. Potrafi on również doradzić jak przygotować skórę do makijażu, jaka fryzura będzie dla nas najlepsza, jaki dobrać kolor bukietu i dodatków.


www.zbigniewkruk.com


Jak to sprawdzić? Zawsze mamy prawo zażądać pokazania dyplomu, certyfikatów. Dużą pomocą i gwarancją dobrze wykonanej usługi jest portfolio wizażysty, dostępne w postaci katalogów lub też na stronie internetowej. Oczywiście ważne jest też „polecenie”, nie tylko z ust znajomych ale także z ust fotografa i kamerzysty.

 

Monika Jarzyńska
Doradca ds.wizerunku|

www.euro-styl-spa.com
Rada od fotografów: Wizażysta nigdy nie pracuje na fotelu kosmetycznym! Makijaż musi być wykonywany w pozycji pionowej - gdyż w pozycji leżącej skóra lekko opada, przemieszcza się, zmieniając rysy twarzy jak i jej geometrię. Na zdjęciach będzie szczególnie dobrze widać, iż zmienił się wygląd twarzy na mniej korzystny.

Niektóre domorosłe kosmetyczki używają jeszcze na dodatek oświetlenia świelówkowego z lamp stosowanych do miejscowego oświetlania twarzy przy "pracach manualnych". Światło takie ze względu na swoją niską jakość powoduje, iż skóra nabiera trupiego koloru - niezależnie od tego czy makijaż jest dobry czy zły. Większość dobrych i profesjonalnych fotografów może wskazać i polecić profesjonalną wizażystkę - dlatego warto ich spytać o radę w tej kwestii.


Komentarze:


Dodaj swój komentarz:

Uzupełnij wszystkie pola oznaczone na czerwono.

Powyższe pole jest wymagane
Treść komentarza powina być nie krótrza niż 5 a nie dłuża niż 255 znaków